18.06 / Meniny má Vratislav(a)

Zomrel Jakiw Palij, bývalý dozorca v koncentračnom tábore Trawniki sa dožil 95 rokov

11.01.2019 11:01

Jakiw Palij slúžil v roku 1943 v koncentračnom tábore Trawniki. BERLÍN 11. januára (WebNoviny.sk) – Vo veku 95 rokov zomrel bývalý dozorca z nacistického koncentračného tábora Trawniki Jakiw Palij, ktorého po desaťročiach života v USA vlani deportovali do Nemecka. Zatajil účasť na holokauste Vo štvrtok o tom informovali nemecké médiá. Podľa denníkov Frankfurter Allgemeine Zeitung

BERLÍN 11. januára (WebNoviny.sk) - Vo veku 95 rokov zomrel bývalý dozorca z nacistického koncentračného tábora Trawniki Jakiw Palij, ktorého po desaťročiach života v USA vlani deportovali do Nemecka. Zatajil účasť na holokauste Vo štvrtok o tom informovali nemecké médiá. Podľa denníkov Frankfurter Allgemeine Zeitung a Westfälische Nachrichten Palij zomrel v stredu v opatrovateľskom ústave v meste Ahlen. Palij, etnický Ukrajinec, ktorý sa narodil na poľskom území, ktoré v súčasnosti patrí Ukrajine, po druhej svetovej vojne ušiel do USA, kde úradom zatajil svoju účasť na holokauste a tvrdil, že bol farmárom a robotníkom v továrni. Dlhé roky tam potom žil ako konštruktér a neskôr už ako dôchodca. V súvislosti s jeho minulosťou ho vyšetrovatelia konfrontovali v roku 1993, keď našli jeho meno v nacistickom zozname a jeho bývalý kolega prezradil, že "žije niekde v Amerike". Odobrali mu občianstvo O desať rokov neskôr mu súd odobral občianstvo a v roku 2004 nariadil jeho deportáciu. Nemecko, Poľsko, Ukrajina ani ďalšie štáty ho však nechceli prijať. Preto ďalej žil vo svojom dome v newyorskom Queense, čo vyvolalo u tamojšej židovskej komunity niekoľko protestov. Deportovali ho až v auguste 2018 po tom, ako USA presvedčili Nemecko, aby ho prijalo. Nemecké úrady ho však súdne nestíhali pre nedostatok dôkazov. Palij slúžil v Trawnikoch v roku 1943 a podľa amerického ministerstva spravodlivosti zohral podstatnú rolu v nacistickom programe vyhladenia židov ako ozbrojený dozorca. Dôchodca priznal, že v tábore pracoval, poprel však akúkoľvek účasť na vojnových zločinoch.

Viac k témam: holokaust, Jakiw Palij, koncentračný tábor
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Jakiw Palij, bývalý dozorca v koncentračnom tábore Trawniki sa dožil 95 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.