05.06 / Meniny má Laura

V Thajsku budú voliť nového premiéra, o post sa uchádza aj princezná

08.02.2019 09:18

Staršia sestra kráľa Rámu X. sa v boji o premiérsky post postaví proti súčasnému premiérovi Prajutovi Čan-o-Čaovi. BANGKOK 8. februára (WebNoviny.sk) – Thajská princezná Ubolratana Mahidol sa bude v nadchádzajúcich voľbách usilovať o post premiérky krajiny. Ako svoju nominantku ju menovala strana Thai Raksa Chart niekdajšieho premiéra Thaksina Šinavatru, ktorý je od roku 2008 v

BANGKOK 8. februára (WebNoviny.sk) - Thajská princezná Ubolratana Mahidol sa bude v nadchádzajúcich voľbách usilovať o post premiérky krajiny. Ako svoju nominantku ju menovala strana Thai Raksa Chart niekdajšieho premiéra Thaksina Šinavatru, ktorý je od roku 2008 v exile. Súčasný premiér viedol prevrat Jej menovanie je bezprecedentným krokom, keďže blízki členovia kráľovskej rodiny obyčajne nezohrávajú žiadnu verejnú úlohu v politike, a mohlo by to viesť k premene thajskej politickej scény. Parlamentné voľby sa budú konať 24. marca. Staršia sestra kráľa Mahu Vatčirálongkóna, známeho ako Ráma X., sa v boji o premiérsky post postaví proti súčasnému premiérovi Prajutovi Čan-o-Čaovi, ktorý v piatok prijal nomináciu na predsedu ďalšej vlády zo strany Palang Pracharat považovanej za zástupcu armády. Prajut Čan-o-Ča v roku 2014 viedol prevrat, ktorý zvrhol vtedajšiu zvolenú vládu. Po svadbe sa vzdala titulov Šesťdesiatsedemročná Ubolratana Mahidol je prvorodeným potomkom zosnulého kráľa Pchúmipchóna Adundéta a kráľovnej Sirikit. V roku 1972 sa vydala za Američana Petera Jensena, s ktorým mala tri deti, a vzdala sa dvoch svojich kráľovských titulov. Žila v USA, ale po rozvode sa v roku 2001 vrátila natrvalo do Thajska. Odvtedy sa venovala najmä charite, často tiež na medzinárodných fórach propagovala thajský turizmus a filmy.

Viac k témam: kandidát, parlamentné voľby, premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - V Thajsku budú voliť nového premiéra, o post sa uchádza aj princezná © SITA Všetky práva vyhradené.