21.07 / Meniny má Daniel

Most-Híd znepokojujú taktické hry v pozadí, preto podporí verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov

11.02.2019 11:05

Strana sa z médií dozvedela o rokovaní Smeru-SD s poslancami ĽSNS o podpore ich kandidátov za ústavných sudcov, informuje hovorkyňa. BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Strana Most-Híd podporí verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov v pléne NR SR. Ako informovala v pondelok agentúru SITA hovorkyňa strany Klára Debnár, v záujme toho, aby strana zamedzila šíreniu neprávd a vylúčila

BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) - Strana Most-Híd podporí verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov v pléne NR SR. Ako informovala v pondelok agentúru SITA hovorkyňa strany Klára Debnár, v záujme toho, aby strana zamedzila šíreniu neprávd a vylúčila akékoľvek špekulácie o zákulisných dohodách s ĽS NS, poslanci klubu budú hlasovať za verejnú voľbu kandidátov v pléne NR SR. „Klub Most-Híd vyvinie maximálne úsilie, aby bolo zvolených 18 kandidátov,“ konštatovala. Podľa Debnár z médií sa strana dozvedela o rokovaní strany Smer-SD s poslancami ĽSNS o podpore ich kandidátov za ústavných sudcov, čo podľa nej potvrdil poslanec Kotlebovej strany Milan Uhrík. Taktické hry v pozadí „Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Mosta-Híd neboli a ani nie sú zapájaní,“ zdôraznila. S verejným hlasovaním o ústavných sudcoch prišla SaS. Podpredseda strany Ľubomír Galko 8. januára vyhlásil, že liberáli žiadajú verejnú voľbu. Poslanci Národnej rady SR v utorok o 17:00 pristúpia k voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Urobia tak po diskusii, ktorej sa venovali počas štvrtkového aj piatkového rokovania parlamentu. K voľbe ústavných sudcov vo štvrtok vystúpil aj prezident Andrej Kiska. Podľa prezidenta medzi 39 uchádzačmi je dostatok kvalitných a čestných odborníkov. Kandidát musí získať viac ako polovicu hlasov "Vašou ústavnou povinnosťou je zvoliť 18 kandidátov. Ja ako prezident som pripravený vymenovať z nich deväť sudcov ústavného súdu bez zbytočného odkladu. Tak, aby k 16. februáru 2019 ústavný súd riadne fungoval a bola zabezpečená účinná ochrana práv ľudí na Slovensku," povedal Kiska v pléne vo štvrtok 7. februára. Parlament by mal z 39 uchádzačov zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Most-Híd, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd znepokojujú taktické hry v pozadí, preto podporí verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.