18.02 / Meniny má Jaromír

Dlžníci prestávajú platiť svoje záväzky, podľa exekútorov za to môže diskusia o exekučnej amnestii

19.03.2019 15:41

Slovenská komora exekútorov informuje, že pribúdajú prípady, keď dlžníci prestanú platiť svoje pohľadávky. BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov v exekúcii, že dlhodobá politická diskusia o exekučnej amnestii či zastavovaní starých exekúcií ich nijako nezbavuje ich povinností a splácania svojich záväzkov v rámci exekučného konania. Amnestia je len v rovine úvah

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) - Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov v exekúcii, že dlhodobá politická diskusia o exekučnej amnestii či zastavovaní starých exekúcií ich nijako nezbavuje ich povinností a splácania svojich záväzkov v rámci exekučného konania. Amnestia je len v rovine úvah "V posledných týždňoch a mesiacoch sa výrazne množia prípady, keď sa súdni exekútori stretávajú s uvádzaním plánovanej exekučnej amnestie ako s dôvodom nesplácania svojich dlhov zo strany osôb v exekúcii. Exekučná amnestia i zastavovanie starých exekúcií je však stále len v rovine úvah, respektíve príprav, a nijakým spôsobom nezbavuje dlžníkov ich povinností,“ upozornil prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Zastavenie starých exekúcií je stále v štádiu príprav, pričom legislatívu sľubovala ešte exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Rezort spravodlivosti Gábora Gála len pred nedávnom ukončil rozporové konania. Politici ich označujú za podvodníkov a mafiánov Komora v tejto súvislosti vníma s veľkým znepokojením aj množiace sa výroky politikov, spochybňujúce súdnych exekútorov ako súčasť justičného systému a dôležitý prvok pri vymožiteľnosti práva. "Politici majú plné právo prichádzať s návrhmi na legislatívne zmeny v ktorejkoľvek oblasti. Považujem však za neprijateľné, aby boli súdni exekútori verejne označovaní za podvodníkov či mafiánov, ako sme toho boli svedkami napríklad u niektorých kandidátov na prezidenta pred prvým kolom volieb,“ uviedol Paller. Tieto výroky adresoval exekútorom najmä Martin Daňo. Okrem zhoršujúcej sa platobnej disciplíny dlžníkov sa tieto výroky premietajú podľa exekútorov aj v množiacich sa verbálnych i fyzických útokoch na súdnych exekútorov. "Exekútori sa takmer denne stretávajú s nenávistnými prejavmi voči svojim osobám i celému stavu. Výnimkou nie sú ani fyzické útoky, keď napríklad vlani na jeseň na nášho dlhoročného kolegu zaútočili prítomní priamo pri výkone jeho činnosti. Podal však trestné oznámenie a takýmto spôsobom budeme postupovať aj v ďalších prípadoch, keď sa súdni exekútori stanú terčom slovných či fyzických útokov,“ uzavrel Paller.

Viac k témam: dlhy, dlžníci, exekútor, slovenská komora exekútorov
Zdroj: Webnoviny.sk - Dlžníci prestávajú platiť svoje záväzky, podľa exekútorov za to môže diskusia o exekučnej amnestii © SITA Všetky práva vyhradené.