18.06 / Meniny má Vratislav(a)

Vo Fukušime pokračujú v procese dekontaminácie, odstraňujú palivo z chladiaceho bazéna reaktora

15.04.2019 10:08

Tento krok predstavuje dôležitý medzník v dlhoročnom procese dekontaminácie elektrárne. TOKIO 15. apríla (WebNoviny.sk) – Prevádzkovateľ poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I začal odstraňovať palivo z chladiaceho bazéna jedného z troch reaktorov, ktoré sa roztavili počas katastrofy v roku 2011. Tento krok predstavuje dôležitý medzník v dlhoročnom procese dekontaminácie elektrárne. Spoločnosť TEPCO v pondelok oznámila,

TOKIO 15. apríla (WebNoviny.sk) - Prevádzkovateľ poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I začal odstraňovať palivo z chladiaceho bazéna jedného z troch reaktorov, ktoré sa roztavili počas katastrofy v roku 2011. Tento krok predstavuje dôležitý medzník v dlhoročnom procese dekontaminácie elektrárne. Spoločnosť TEPCO v pondelok oznámila, že jej zamestnanci začali presúvať prvý z 566 použitých a nepoužitých palivových článkov. Ich premiestnenie je nevyhnutné pre prípad, že by nastalo ďalšie zemetrasenie. V marci 2011 zasiahlo východojaponské pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Masívne otrasy a následné vlny cunami vyradili z funkcie chladiace systémy troch zo šiestich reaktorov a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu elektrárne v Černobyle v roku 1986. Japonská vláda sa teraz pokúša rozsiahlymi čistiacimi operáciami odstrániť dôsledky havárie. Je však zrejmé, že niektoré najviac postihnuté oblasti ostanú neobývané ďalšie desaťročia.

Viac k témam: Fukušima, jadrová elektráreň
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Fukušime pokračujú v procese dekontaminácie, odstraňujú palivo z chladiaceho bazéna reaktora © SITA Všetky práva vyhradené.