19.02 / Meniny má Vlasta

Vládnutie prezidenta as-Sísího sa môže predĺžiť, rozhodnú o tom Egypťania v referende

20.04.2019 09:54

V celoštátnom referende môžu hlasovať tri dni. KÁHIRA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Egypťania hlasujú od soboty o zmenách v ústave, ktoré by umožnili prezidentovi Abd al-Fattáhovi as-Sísímu zostať pri moci aj po súčasnom funkčnom období, ktoré sa končí v roku 2022. V celoštátnom referende môžu občania hlasovať tri dni. Parlament plný as-Sísího stúpencov schválil zmeny

KÁHIRA 20. apríla (WebNoviny.sk) - Egypťania hlasujú od soboty o zmenách v ústave, ktoré by umožnili prezidentovi Abd al-Fattáhovi as-Sísímu zostať pri moci aj po súčasnom funkčnom období, ktoré sa končí v roku 2022. V celoštátnom referende môžu občania hlasovať tri dni. Parlament plný as-Sísího stúpencov schválil zmeny už v utorok. Na to, aby sa stali zákonom, je však potrebné ich odsúhlasenie v referende. Opozičné strany hlasujúcich vyzvali, aby zmeny, ktoré kritici považujú za návrat k autoritárskemu režimu, odmietli. Navrhované zmeny zahŕňajú okrem iného rozšírenie právomocí armády, zavedenie funkcie viceprezidenta či opätovný vznik Senátu, teda hornej komory parlamentu. Bývalý generál as-Sísí sa stal prezidentom v roku 2014 a opätovne ho zvolili na štvorročné funkčné obdobie minulý rok. Nové pravidlá by mu umožnili ostať pri moci až do roku 2030.

Viac k témam: referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Vládnutie prezidenta as-Sísího sa môže predĺžiť, rozhodnú o tom Egypťania v referende © SITA Všetky práva vyhradené.