14.08 / Meniny má Mojmír

Desiatky ľudí skolabovali z tepla, najviac ich bolo v Banskobystrickom kraji

11.06.2019 15:49

Záchranná zdravotná služba apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín a dostatočne piť.

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) - Záchranári v pondelok ošetrili 74 pacientov, ktorí skolabovali v dôsledku vysokých teplôt. Najviac, až 15, ich bolo v Banskobystrickom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji, kde išlo o troch občanov. Agentúru SITA o tom informovala manažérka komunikácie s verejnosťou Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Alena Krčová. V súvislosti s vysokými teplotami, ktoré zasiahli krajinu, Záchranná zdravotná služba upozorňuje na nevyhnutnú prevenciu. "Platí, že od 11:00 do 15:00 by sme sa nemali zbytočne vystavovať slnečným lúčom. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," uviedla Krčová. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Viac k témam: horúčavy, tiesňová linka, vysoké teploty, Zdravotná záchranná služba (ZZS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky ľudí skolabovali z tepla, najviac ich bolo v Banskobystrickom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.