11.12 / Meniny má Hilda

KDH podalo podnet na Štátnu volebnú komisiu, o podmienenom europoslancovi rozhodla protiústavne

15.06.2019 17:19

KDH už v tejto súvislosti podalo sťažnosť aj na Ústavný súd SR.

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podalo podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Ako agentúru SITA informoval hovorca KDH Stano Župa, žiadajú v ňom preskúmanie, zrušenie a zmenu uznesenia v časti, v ktorej sa rozhoduje, že štrnásty mandát v europarlamente pripadá ich kandidátke Miriam Lexmann. Viac hlasov pre KDH ako pre SaS „Dôvod na podanie je ten, že toto uznesenie považujeme za nesúladné s Ústavou SR, volebným zákonom, ako aj so Zmluvou o fungovaní Európskej únie a Aktom o voľbách členov Európskeho parlamentu,“ vysvetľuje Župa. Komisia podľa KDH interpretovala a aplikovala časť volebného zákona v rozpore s ústavou, keď rozhodla, že štrnásty, podmienený mandát, sa prideľuje strane KDH, a to aj napriek tomu, že vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) získalo KDH viac hlasov ako strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Tej boli pridelené dva nepodmienené mandáty, kým Kresťanskodemokratickému hnutiu bol pridelený v konečnom dôsledku len jeden nepodmienený mandát,“ približuje hovorca KDH. Komisia môže napraviť konanie Komisia podľa neho môže aj sama napraviť takéto konanie a uviesť ho do súladu s ústavou a volebným zákonom. "Nemôže byť predsa spravodlivé, aby moji voliči zvýšili pravdepodobnosť môjho zvolenia tým, ak by mi niektorí nedali svoj hlas,” konštatuje v stanovisku Miriam Lexmann. Komisia by sa mala týmto podnetom zaoberať už na svojom najbližšom zasadnutí v pondelok 17. júna. KDH sa umiestnilo vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na štvrtom mieste so ziskom 9,69 percenta, čo v prepočte na mandáty znamená obsadenie dvoch poslaneckých kresiel. Za KDH do europarlamentu nastúpia Ivan Štefanec a Miriam Lexmann, ktorá tak však môže spraviť až po brexite. KDH v tejto súvislosti podalo sťažnosť na Ústavný súd SR. Nesúhlasí totiž s rozhodnutím štátnej volebnej komisie, podľa ktorého "brexitový mandát" pripadol ich kandidátke.

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Štátna volebná komisia, Ústava SR, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - KDH podalo podnet na Štátnu volebnú komisiu, o podmienenom europoslancovi rozhodla protiústavne © SITA Všetky práva vyhradené.