30.05 / Meniny má Ferdinand

Zamestnanci nechcú podľa Mihála bojovať o vyššie mzdy, minister Richter zásadne nesúhlasí

16.06.2019 13:40

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter absolútne nesúhlasí s nezaradeným poslancom.

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) - Slovensko má stále problémy so zamestnávaním pracovníkov z tretích krajín. Uviedol to v diskusnej relácii TA3 V politike nezaradený poslanec Národnej rady SR Jozef Mihál. Srbom stačí 500 eur „V jednej nemenovanej fabrike v Skalici zamestnanci sa skrátka boja zabojovať o vyššie mzdy, pretože majiteľ im povie, že ak sa vám nepáči, môžete ísť. V Skalici je veľmi nízka nezamestnanosť, ale paradoxne majiteľ povie, že môžete ísť a ja zajtra tu mám z agentúry Srbov, ktorým stačí 500-eurový plat,“ povedal Mihál. Zároveň dodal, že Slovensko neprimerane otvorilo svoj pracovný trh pre občanov tretích krajín. „Malo sa to urobiť citlivejšie,“ zdôraznil. "Nič sme neotvorili. My sme len urobili istú úpravu, aby tu nebola časová byrokratická náročnosť pri možnom príchode ľudí z takzvaných tretích krajín,“ povedal Richter. Upozornil, že sami zamestnávatelia tvrdia, že cudzinec je pre nich drahší o 20 % ako domáci zamestnanec. „Takže nehrozí tu mzdový dumping,“ dodal Richter. Minister je presvedčený, že Slovensko na rozdiel od ostatných krajín V4 príchod zamestnancov z tretích krajín správne reguluje. Pochvala za zisk Európskeho orgánu práce Celý systém podľa Mihála by mal byť nastavený tak, že majiteľ firmy by mohol zamestnať človeka z tretej krajiny, ale najprv by musel preukázať dostatočné úsilie pre zamestnanie domáceho zamestnanca. Úrady práce podľa ministra Richtera stále najprv ponúkajú zamestnávateľom ľudí zo Slovenska. Nezaradený poslanec Jozef Mihál v diskusnej relácii ale pochválil ministra práce Jána Richtera za získanie Európskeho orgánu práce (ELA), ktorý bude sídliť v Bratislave. „Je to jeho veľká zásluha. Je to veľmi dôležité získať taký dôležitý európsky orgán. Bratislava bude držať dirigentskú paličku, budeme formovať, ako to celé bude vyzerať,“ konštatoval Mihál.

Viac k témam: minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, platy, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnanci nechcú podľa Mihála bojovať o vyššie mzdy, minister Richter zásadne nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.