05.06 / Meniny má Laura

Premiér Orbán a kancelárka Merkelová si pripomenuli 30. výročie Paneurópskeho pikniku

19.08.2019 12:18

Angela Merkelová v sobotu poďakovala Maďarsku za to, že "prispelo k umožneniu zázraku zjednotenia Nemecka", keď 19. augusta 1989 nakrátko otvorilo hranice s Rakúskom.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán a nemecká kancelárka Angela Merkelová si pripomínajú 30. výročie Paneurópskeho pikniku - pokojnej demonštrácie na maďarsko-rakúskych hraniciach, ktorá bola predzvesťou pádu železnej opony. Obaja lídri sa v pondelok zúčastnili na bohoslužbe v maďarskom pohraničnom meste Šoproň. Čakajú ich tiež bilaterálne rokovania. Merkelová v sobotu poďakovala Maďarsku za to, že "prispelo k umožneniu zázraku zjednotenia Nemecka", keď 19. augusta 1989 nakrátko otvorilo hranice s Rakúskom. Hranicu na Západ vtedy prekročilo 700 utečencov z komunistického Východného Nemecka. Vzťahy medzi Berlínom a Budapešťou v ostatných rokoch ochladli, keďže Orbánova vláda zastáva tvrdý postoj proti migrantom a Nemecko kritizuje maďarskú autoritársku politiku.

Viac k témam: maďarský premiér, nemecká kancelárka, Šoproň
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Orbán a kancelárka Merkelová si pripomenuli 30. výročie Paneurópskeho pikniku © SITA Všetky práva vyhradené.