05.06 / Meniny má Laura

Predseda Okresného súdu Bratislava I je pripravený pomôcť pri vyšetrovaní podozrení voči sudcom

21.10.2019 17:27

Jánovi Golianovi je podľa vlastných slov veľmi ľúto, že podozrenie vyplývajúce z komunikácie Mariana K. sa týka aj súdu, ktorého je predsedom.

21.10.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda Okresného súdu Bratislava I Ján Golian je pripravený poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť pri objasnení medializovaných podozrení na spoluprácu niektorých sudcov s obvineným Marianom K. v rozsahu, o ktorý bude požiadaný. Naštrbenie dôvery verejnosti Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. „Ako predseda Okresného súdu Bratislava I vyhlasujem, že som si plne vedomý závažnosti situácie a naštrbenia dôvery širokej verejnosti v justíciu v súvislosti s medializovanými informáciami z aplikácie Threema obvineného Mariána K. Je mi veľmi ľúto, že podozrenie vyplývajúce z tejto komunikácie sa týka aj súdu, ktorého som predsedom. To však nič nemôže zmeniť na veci, že jediný spôsob, ktorým môže byť dôvera verejnosti v justíciu navrátená, je dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktoré z doteraz publikovaných informácií vyplynuli a potrestanie prípadných páchateľov, ktorí v prípade preukázania viny zo spáchania trestného činu upraveného Trestným zákonom v postavení ústavného činiteľa porušili príslušné právne normy Slovenskej republiky,“ uviedol Golian. Zaistené mobilné telefóny Golian zároveň zdôraznil, že ako predseda súdu nesie zodpovednosť za jeho riadny chod. „Preto uvádzam, že budem postupovať v zmysle zákona o sudcoch a prísediacich, ako aj zákona o súdoch, a vykonám všetky úkony smerujúce k vyvodeniu zodpovednosti voči jednotlivcom, akonáhle dôkazná situácia v konkrétnom trestnom konaní voči jednotlivcom bude mať rozmer, ktorý predsedovi súdu umožní voči týmto osobám konať,“ dodal. Polícia ešte v auguste v rámci vyšetrovania trestnej činnosti zaistila mobilný telefón dnes už bývalej štátnej tajomníčke na ministerstve spravodlivosti Monike Jankovskej. Okrem nej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom z bratislavských okresných súdov, vrátane Okresného súdu Bratislava I, Krajského súdu v Bratislave alebo jednému prokurátorovi. Sudkyňa Zuzana Maruniaková napríklad na Okresnom súde Bratislava V pojednávala civilný spor, v rámci ktorého rozhodla, že exriaditeľ TV Markíza Pavol R. a spoločnosť Markíza Slovakia sú povinné podnikateľovi Marianovi K. vyplatiť zmenku v hodnote osem miliónov eur. Ďalšia zo sudkýň, ktorá prišla o telefón, je napríklad Jankovskej sestra Andrea Haitová. Pre komunikáciu s Marianom K. v pondelok oznámil odchod z funkcie predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Okresný súd Bratislava I, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Predseda Okresného súdu Bratislava I je pripravený pomôcť pri vyšetrovaní podozrení voči sudcom © SITA Všetky práva vyhradené.