01.10 / Meniny má Arnold

Policajta, ktorý v roku 2014 vystrelil na Michaela Browna dvanásť guliek, neobvinia

31.07.2020 18:41

Zabitie Michaela Browna vo Fergusone vtedy vyvolalo celonárodné protesty a viedlo aj ku vzniku hnutia Black Lives Matter.

31.7.2020 (Webnoviny.sk) - Prokuratúra v americkom meste St. Louis rozhodla, že nevznesie obvinenia voči bývalému policajtovi, ktorý v roku 2014 zastrelil čierneho tínedžera. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Zabitie Michaela Browna vo Fergusone vtedy vyvolalo celonárodné protesty a viedlo aj ku vzniku hnutia Black Lives Matter. V súčasnosti pritom Spojenými štátmi opäť zmietajú protesty proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť Georgea Floyda v rukách minneapoliskej polície. Vyšetrovanie neprinieslo dostatok dôkazov Päť mesiacov trvajúce opätovné vyšetrovanie prípadu Michaela Browna podľa prokuratúry neprinieslo dostatok dôkazov na vznesenie obvinení z vraždy alebo zabitia voči bývalému policajtovi Darrenovi Wilsonovi. Ministerstvo spravodlivosti v roku 2015 konštatovalo, že strieľal v sebaobrane. "Môžeme bez dôvodných pochybností dokázať, že sa stal zločin? Odpoveď je nie," skonštatoval počas tlačovej konferencie nový prokurátor Wesley Bell, podľa ktorého však vyšetrovanie policajta neospravedlňuje. "Je množstvo bodov, v ktorých mohol Darren Wilson v tej situácii konať inak, a keby tak urobil, Michael Brown mohol byť stále nažive," uviedol. Mladík mal sedem strelných rán Presné okolnosti, čo sa toho dňa stalo, nie sú jasné a spochybňuje ich polícia, svedkovia i rodinní príslušníci. Isté podľa BBC je, že okolo poludnia 9. augusta 2014 Wilson, ktorý sa viezol v policajnom aute, zbadal Browna s kamarátom, ako kráčajú po ulici. O niekoľko minút neskôr bol 18-ročný Brown mŕtvy, pričom utrpel najmenej sedem strelných rán. Jeho telo ležalo na ulici asi štyri hodiny. Wilson vystrelil celkovo 12 guliek, no vyšetrovatelia si nie sú istí, koľko z nich zasiahlo Browna. Podľa svedkov mal Brown ruky nad hlavou, keď ho policajt zastrelil, no vyšetrovatelia tvrdia, že dôkazy naznačujú, že to nie je pravda.

Viac k témam: Black Lives Matter, policajt, rasizmus, Zabitie Georgea Floyda - protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajta, ktorý v roku 2014 vystrelil na Michaela Browna dvanásť guliek, neobvinia © SITA Všetky práva vyhradené.