Vedci skúmali riziko šírenia koronavírusu pri speve, porovnali ho s rozprávaním
22.08.2020 16:51
Vedci zistili, že najväčší vplyv na množstvo vyprodukovaných aerosólov mala hlasitosť prejavu.

22.8.2020 (Webnoviny.sk) - Pri speve nevzniká výrazne väčšie množstvo respiračných kvapôčok ako pri rozprávaní v podobnej hlasitosti, naznačuje štúdia. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že to závisí od toho, ako veľmi hlasná je spievajúca alebo rozprávajúca osoba. Vyplýva to zo zistení, ktoré však zatiaľ neprešli odbornou recenziou.
Projekt Perform zisťoval, koľko aerosólov a kvapôčok vyprodukujú rôzni interpreti. Zistenia vedcov by pritom podľa BBC mohli ovplyvniť podobu budúcich nariadení pre konanie podujatí vo vnútorných priestoroch v Anglicku.
Výskumu sa zúčastnili profesionáli
Pribúdajú totiž dôkazy, že koronavírus sa môže šíriť aj prostredníctvom aerosólov a kvapôčok, ktoré dopadnú na rôzne povrchy, kde sa ich môžu dotknúť ďalší ľudia.
Viac o téme: Koronavírus
Na štúdii, ktorú viedli vedci z Bristolskej univerzity, sa zúčastnilo 25 profesionálov rôznych pohlaví, etnicít, veku a pôvodu a tiež hudobného zamerania - z hudobného divadla, opery, gospelu, džezu a popu.
Všetci individuálne absolvovali rôzne cvičenia, ktoré zahŕňali napríklad spievanie a hovorenie Happy Birthday v rôznych výškach a hlasitostiach. Testy sa uskutočnili v priestore, kde neboli vo vzduchu žiadne iné aerosóly, čo vedcom umožnilo analyzovať ich množstvo vyprodukované pri rôznych zvukoch.
Najväčší vplyv mala hlasitosť
Zistili pritom, že najväčší vplyv na množstvo vyprodukovaných aerosólov mala hlasitosť. Zaznamenali síce rozdiel, aj keď nie výrazný, medzi rozprávaním a spievaním v podobnej hlasitosti, ale najhlasnejší spev a krik podľa nich dokáže vytvoriť až 30-krát viac aerosólov. Vplyv na ich hromadenie môže mať aj ventilácia a veľkosť priestoru.
"Náš výskum poskytol precízny vedecký základ pre odporúčania súvisiace s COVID-19 pre bezpečné fungovanie umeleckých priestorov pre účinkujúcich aj publikum. Riziko prenosu vzduchom možno znížiť zabezpečením riadneho vetrania priestoru," skonštatoval Jonathan Reid, profesor fyzikálnej chémie na univerzite v Bristole, ktorý je jedným zo spoluautorov štúdie.
Julian Tang z Univerzity v Leicestri však upozorňuje, že riziko sa zvyšuje, ak spieva celý zbor. Štúdia je síce podľa neho pekná, no nereprezentuje skutočnú dynamiku celého zboru, čo si vyžaduje ďalší výskum. Riziká by sa podľa neho nemali znižovať ani podceňovať. "Nechceme, aby sa členovia zboru nakazili a umreli na COVID-19, keď robili to, čo majú radi," uviedol.
Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci skúmali riziko šírenia koronavírusu pri speve, porovnali ho s rozprávaním © SITA Všetky práva vyhradené.
Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci skúmali riziko šírenia koronavírusu pri speve, porovnali ho s rozprávaním © SITA Všetky práva vyhradené.
Slovensko
Kalinského občianske združenie príde o dotácie od SAŽP, pretože nepriznal možný konflikt záujmov
Nenávistné prejavy vedú k ohrozovaniu práv a ľudských životov, pripomína ombudsmanka Patakyová
Spoločnosť Jägermeister uvedie na trh kolekciu sweetwear oblečenia nazvanú „BEST NIGHTS“ a to za podpory návrhára „Bloody Osiris“ a rappera Dalyba
Viaceré štáty prijímajú nové cestovné obmedzenia. Do Fínska a USA vás nepustia, do iných krajín len ťažko
Mazák: Sudca Kliment a prokurátor Repa by neboli schopní toho, čo im vyčíta Fico
Pracovníčka banky sa ulakomila na peniaze dôchodcov, z účtov im vybrala viac ako 70-tisíc eur
Advokáti navrhujú stanoviť maximálnu lehotu kolúznej väzby, trvať by mala len tri mesiace
Bratislava žiada posúdenie prvého kola plošného testovania odborníkmi