06.03 / Meniny má Radoslav

Na protesty proti Lukašenkovi prišlo opäť 150-tisíc ľudí, Bielorusko je iné a chcú zmenu (video)

23.08.2020 17:56

Na nedeľnú demonštráciu proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi prišlo v Minsku približne 150-tisíc ľudí.

23.8.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako 100-tisíc demonštrantov požadujúcich rezignáciu bieloruského autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka sa v nedeľu zhromaždilo na rozľahlom námestí v Minsku. Podľa neoficiálnych údajov mohlo byť na zhromaždení minimálne 150-tisíc protestujúcich. Bielorusko sa zmenilo "Bielorusko sa zmenilo. Lukašenko bol schopný zjednotiť všetkých, od pracovníkov po inteligenciu, no žiada si to zmenu," poznamenal pre agentúru AP účastník nedeľňajšej demonštrácie Slava Čirkov, ktorý prišiel spoločne s manželkou a synom. V rukách spoločne držali transparent s textom "Lukašenko, vaše mlieko skyslo" narážajúc na niekdajšie zamestnanie prezidenta ako riaditeľa kolchozu v období sovietskej éry. Demonštrácie v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta. Protestujúci neuznávajú ich výsledky a požadujú odchod Lukašenka, ktorý v krajine vládne od roku 1994. Lukašenko obvinil USA Doposiaľ bolo v Bielorusku zadržaných takmer 7-tisíc ľudí, stovky utrpeli zranenia a najmenej dvaja ľudia zahynuli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie) Lukašenko v piatok obvinil USA z podnecovania protestov. "Spojené štáty všetko plánujú a riadia a Európania ich v tom podporujú," skonštatoval pred poľnohospodármi na štátnej farme, ktorú navštívil s cieľom získať podporu. Opozíciu zároveň označil za bábky Západu a zaviazal sa, že podnikne kroky, aby rýchlo ukončil protesty.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Na protesty proti Lukašenkovi prišlo opäť 150-tisíc ľudí, Bielorusko je iné a chcú zmenu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.