21.01 / Meniny má Vincent

Vedci pozorovali v britských vodách žraloky obrovské, používali pritom robotickú kameru

01.09.2020 08:27

Kamera sledovala tri jedince pri britských ostrovoch Coll a Tiree a z dostatočnej vzdialenosti zaznamenávala ich správanie.

1.9.2020 (Webnoviny.sk) - Vedci s pomocou robotickej kamery pozorovali v britských vodách správanie žralokov obrovských. SharkCam vypustili na západnom pobreží Škótska, kde sa tieto zvieratá zhromažďovali s cieľom rozmnožovať sa po tom, ako tam priplávali z vôd západnej Afriky. Druhá najväčšia ryba na svete Tento ohrozený druh je druhou najväčšou rybou na svete po žralokovi veľrybom a dorastá do dĺžky vyše desiatich metrov. Kamera sledovala tri jedince pri ostrovoch Coll a Tiree a z dostatočnej vzdialenosti zaznamenávala ich správanie. Žraloky videli plávať pri hladine s otvorenou tlamou počas lovenia planktónu. Odborníci po dôkladnej štúdii záznamov uviedli, že zvieratá trávili dlhý čas tesne nad morským dnom a nič nejedli. Vedia viac o živote žralokov "Aj keď sme nemali to šťastie a nezachytili sme párenie, táto inovatívna štúdia vniesla viac svetla do života týchto veľkolepých obrovských rýb," vyjadrila sa Suzanne Hendersonová z NatureScot. "To, že tieto žraloky trávia oveľa viac času plávaním pri morskom dne, ako sme si doteraz mysleli, a že majú zatvorené tlamy, je skutočne zaujímavé," dodala.

Viac k témam: robotická kamera, žralok obrovský
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci pozorovali v britských vodách žraloky obrovské, používali pritom robotickú kameru © SITA Všetky práva vyhradené.