21.09 / Meniny má Matúš

Čaputová reagovala na list europoslancov, zmena legislatívy o interrupciách by mala byť výsledkom diskusie

15.09.2020 15:42

Europoslanci v liste vyjadrujú hlboké znepokojenie nad nedávnymi pokusmi niektorých poslancov NR SR o sprísnenie platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva.

15.9.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že zmeny v legislatíve v oblasti umelého prerušenia tehotenstva by mali byť predovšetkým výsledkom vecnej odbornej a verejnej diskusie a nemali by sa stať nástrojom spoločenského konfliktu. Pre agentúru SITA to v reakcii na list europoslancov uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. K zmenám sa prezidentka vyjadrí neskôr Prezidentka rešpektuje názor skupiny poslancov Európskeho parlamentu. „Jej úlohou je chrániť hranicu ústavnosti, ktorá môže byť prekročená každou právnou úpravou vrátane tejto," reagoval Strižinec a dodal, že ku konkrétnym zmenám sa Čaputová vyjadrí, keď zákon získa definitívnu podobu, „keďže sú avizované rôzne pokusy a snahy návrh modifikovať, či už zo strany rezortu zdravotníctva alebo aj poslancov koalície." Europoslanci sú znepokojení Slovenskí europoslanci spolu s desiatkami ďalších europoslancov zaslali otvorený list prezidentke SR Zuzane Čaputovej a predsedovi Národnej rady SR (NR SR) Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Vyjadrujú v ňom hlboké znepokojenie nad nedávnymi pokusmi niektorých poslancov NR SR o sprísnenie platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva. Podpísaní europoslanci žiadajú poslancov NR SR, predovšetkým tých, ktorí reprezentujú strany súčasnej vládnej koalície, aby rešpektovali základné práva všetkých slovenských občanov pri ich samostatnom rozhodovaní o ich vlastnom zdraví a reprodukčných právach. Tie sú základom ich práva na rovnosť a súkromie týkajúce sa intímnych záležitostí fyzickej a psychickej integrity. „Žiadame preto upustiť od prijímania legislatívy, ktorá by takéto práva narúšala," dodávajú.

Viac k témam: interupcia, otvorený list, potrat, zákon o interupciách
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová reagovala na list europoslancov, zmena legislatívy o interrupciách by mala byť výsledkom diskusie © SITA Všetky práva vyhradené.