21.01 / Meniny má Vincent

Súdna rada bude voliť kandidátov na viaceré významné funkcie, medzi nimi sú Jánošíková aj Gavalec

21.09.2020 07:45

Prvou z nich je post kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Hlasovať sa bude aj o kandidátovi na post sudcu Súdneho dvora EÚ.

21.9.2020 (Webnoviny.sk) - Súdna rada SR má na zasadnutí v pondelok 21. septembra voliť kandidátov na viaceré významné súdne funkcie. Prvou z nich je post kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Kandidátkou v tomto prípade je Martina Jánošíková, ktorú do funkcie navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Jánošíková momentálne pôsobí ako riaditeľka Ústavu medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach. Post dodatočného sudcu stále nie je obsadený Slovensko nedokáže post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu obsadiť od roku 2016. Na súd už poslalo štyroch kandidátov - Máriu Patakyovú, Radoslava Procházku, Ivana Rumanu a Michala Kučeru, avšak panel, ktorý posudzuje jednotlivých kandidátov, nebol presvedčený o žiadnom našom kandidátovi. Hlasovanie o budúcom sudcovi Súdneho dvora EÚ Rada bude na pondelňajšom zasadnutí hlasovať aj o kandidátovi na post sudcu Súdneho dvora EÚ. Jediným kandidátom je v tomto prípade Miroslav Gavalec, ktorého navrhli členovia rady Juraj Kliment a Elena Berthotyová. Gavalec v súčasnosti pôsobí ako sudca na správnom kolégiu Najvyššieho súdu SR (NS SR). Sudcom Súdneho dvora EÚ za Slovenskú republiku je v súčasnosti Daniel Šváby, ktorému sa funkčné obdobie končí v októbri 2021. Súdna rada sa má v pondelok zaoberať aj voľbou podpredsedu NS SR. V tomto prípade je kandidátkou Andrea Moravčíková, ktorú na tento post navrhol podpredseda NS SR Ján Šikuta. Moravčíková je od roku 2015 sudkyňou NS SR.

Viac k témam: justícia, kandidáti, sudcovia, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdna rada bude voliť kandidátov na viaceré významné funkcie, medzi nimi sú Jánošíková aj Gavalec © SITA Všetky práva vyhradené.