21.01 / Meniny má Vincent

Angela Merkelová očakáva ťažkú zimu, opozičný politik obvinil vládu z vojnovej propagandy

29.10.2020 17:56

"Prichádzajú dlhé a ťažké štyri mesiace, ale skončí sa to," skonštatovala 66-ročná Merkelová, ktorá na budúci rok ukončí pôsobenie vo funkcii kancelárky.

29.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová upozornila spoluobčanov, že majú očakávať "ťažkú zimu" po tom, ako počet nových prípadov koronavírusu v krajine dosiahol nové maximum. Merkelová vystúpila vo štvrtok v parlamente, deň predtým sa s premiérmi spolkových krajín dohodla na rozsiahlych obmedzeniach proti šíreniu ochorenia COVID-19. Čiastočný lockdown v krajine V Nemecku bude v novembri platiť čiastočný lockdown, do platnosti vstúpi v pondelok. V rámci neho bude pozastavený turizmus, nebudú fungovať tetovacie štúdiá, masážne salóny a bary, reštaurácie zase budú obmedzené len na donášku jedla. Naopak, školy a škôlky zostanú otvorené. Viac o téme: Koronavírus Nemecké úrady v stredu zachytili 16 774 prípadov koronavírusu, čím sa celkový počet potvrdených prípadov nákazy od začiatku pandémie zvýšil na takmer pol milióna. Evidujú 89 nových úmrtí, ich celkový počet v Nemecku je momentálne 10 272 - približne štvrtina britského počtu obetí. Podľa Merkelovej sa Nemecko pred začiatkom zimy nachádza v "dramatickej situácii". Strácajú kontrolu nad situáciou Rodáčka z Hamburgu, ktorá vyrastala v komunistickej Nemeckej demokratickej republike, podotkla, že Nemecko začína strácať kontrolu nad situáciou a tamojšie zdravotnícke orgány prestávajú byť schopné vystopovať väčšinu kontaktov infikovaných osôb. Niektoré nemocnice tiež odmietajú prijímať nových pacientov. Nie všetci Merkelovej príhovor akceptovali. Opozičný vodca krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alexander Gauland obvinil nemeckú vládu z "vojnovej propagandy". Líder tohto euroskeptického zoskupenia prirovnal pandémiu k motorizovanej premávke s argumentom, že spoločnosť považuje za normálne, že pri dopravných nehodách dochádza k úmrtiam.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk - Angela Merkelová očakáva ťažkú zimu, opozičný politik obvinil vládu z vojnovej propagandy © SITA Všetky práva vyhradené.