11.04 / Meniny má Július

Ľudskoprávny výbor parlamentu schválil poslanecký prieskum v Úrade na ochranu osobných údajov

01.12.2020 20:59

Poslanci chcú zistiť, ako sa v úrade dodržiavajú a vykonávajú zákony a či je hospodárenie s verejnými prostriedkami s nimi v súlade.

1.12.2020 (Webnoviny.sk) - Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny schválil vykonanie poslaneckého prieskumu v Úrade na ochranu osobných údajov SR za účelom zistenia, ako sa v úrade dodržiavajú a vykonávajú zákony a či je hospodárenie s verejnými prostriedkami s nimi v súlade. Pre agentúru SITA to povedal člen výboru Ondrej Dostál (klub SaS). Predsedníčka úradu je v karanténe Výbor mal na programe aj Správu o stave ochrany osobných údajov za obdobie 25. máj 2019 až 31. december 2019, ale vzhľadom na to, že podpredsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov SR Anna Vitteková sa ospravedlnila pre karanténu, rokovanie prerušili. Podľa Dostála v ňom budú pokračovať až vtedy, keď sa ho bude môcť zúčastniť podpredsedníčka alebo predseda úradu. Nekvalitné legislatívne materiály Správa konštatuje, že v sledovanom období v rámci legislatívnej činnosti úradu možno priznať, že mnohé predkladané legislatívne materiály v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) nemajú potrebnú kvalitu, pokiaľ ide o ustanovenie spracúvania osobných údajov. „Sú nekonkrétne a je potrebné ich znenia spresňovať, najmä pokiaľ ide o spracovateľské operácie s osobnými údajmi," uvádza sa v materiáli. Zároveň úrad v správe tvrdí, že rok za rokom sa situácia postupne zlepšuje a úrad je predkladateľmi legislatívnych materiálov niekedy aj iniciatívne oslovený, aby s ním boli prediskutované niektoré otázky.

Viac k témam: poslanecký prieskum, Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudskoprávny výbor parlamentu schválil poslanecký prieskum v Úrade na ochranu osobných údajov © SITA Všetky práva vyhradené.