18.06 / Meniny má Vratislav(a)

Afrika odmieta vydávanie COVID pasov, najskôr chcú spravodlivé rozdelenie vakcín

08.04.2021 14:51

Imunizačné certifikáty by boli veľkou nespravodlivosťou pre chudobnejšie krajiny, ktoré nemajú šancu na prístup k vakcínam proti koronavírusu.

8.4.2021 (Webnoviny.sk) - Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odmieta vydávanie vakcinačných pasov, kým nebude existovať spravodlivý prístup k očkovacím látkam v celom svete. Na tlačovom brífingu vo štvrtok sa tak vyjadril jeho riaditeľ John Nkengasong, podľa ktorého je takáto myšlienka „neprimeraná", kým Afrika zaostáva v získavaní vakcín. „Náš postoj je veľmi jednoduchý. A to je, že uplatnenie vakcinačných pasov vytvorí veľké nerovnosti a ďalej ich bude zostrovať," povedal Nkengasong. „Bude mimoriadne nešťastné, že krajiny budú uplatňovať požiadavku imunizačných certifikátov, pričom zvyšok sveta nemá šancu na prístup k vakcínam," dodal šéf afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Viac o téme: Koronavírus Vakcinačné pasy sú dokumentmi preukazujúcimi, že cestujúci ľudia boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo sa v poslednom období testovali na prítomnosť koronavírusu s negatívnym výsledkom. Technologické firmy a organizácie cestovného ruchu v niektorých bohatých štátoch vyvíjajú a testujú takéto pasy s cieľom podporiť cestovanie. Avšak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie očkovacie látky proti koronavírusu podané v Afrike tvoria len dve percentá všetkých vakcín aplikovaných vo svete.

Viac k témam: cestovanie, COVID pas, Koronavírus, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - Afrika odmieta vydávanie COVID pasov, najskôr chcú spravodlivé rozdelenie vakcín © SITA Všetky práva vyhradené.