20.05 / Meniny má Bernard

Rozmýšľate nad poistením rozostavaného domu? Štyri veci, na ktoré si treba dať pozor

Je tu leto a spolu s ním sa mnohí z vás pustili do rekonštrukcie alebo výstavby vášho nového domu. Či už stavať začínate alebo v stavbe pokračujete, platí, že je dobré, ak máte stavbu poistenú. Nikdy neviete, aké prekvapenie vám pripraví príroda. Na druhej strane netreba zabudnúť ani na zlodejov, keďže až do nasťahovania je stavba strážená menej, ako by sme si priali. Potenciálnych rizík teda nie je málo. Ako postupovať pri poistení, napríklad rozostavaného domu?

Po prvé: Poistiť rozostavanú budovu je možné kedykoľvek

 

Poistenie sa dá uzavrieť v akejkoľvek fáze výstavby, váš nový dom nemusí byť ani skolaudovaný, aby ste si ho poistili. Rozostavaná nehnuteľnosť sa poisťuje ako základné poistenie budovy, rekonštrukcia sa pripoisťuje. Ešte predtým však musí byť stavba ohlásená stavebnému úradu alebo disponovať stavebným povolením. Oficiálne dokončenou sa stáva budova až po kolaudácii.  

 

Po druhé: Na výške poistnej sumy záleží

 

Pri uzatváraní poistky by si mal klient dávať pozor na to, aby bola uzatvorená na dostatočne vysokú poistnú sumu a v prípade negatívneho vývoja udalostí pokryla všetky škody. „Rozostavaný dom sa poisťuje podľa rozpočtových nákladov na budúcu hodnotu domu, aby klient nemusel každý rok prerábať poistku. Poistka sa štandardne uzatvára tak, aby kryla kombináciu rôznych rizík, napríklad živel, krádež, vandalizmus alebo takzvané „vodovodné škody, ktoré by mohli vzniknúť ako dôsledok poškodenia vodovodného zariadenia,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová. Napríklad, poistenie  domu vo výstavbe s výmerou 100 metrov štvorcových v stredne veľkom meste na Slovensku vás bude pri poistnej sume 100 tisíc eur stáť približne 70 eur ročne.  

 

Po tretie: Úroveň zabezpečenia je dôležitá

 

Pri poistení je nutné spomenúť aj minimálnu úroveň zabezpečenia, ktorú poisťovne požadujú pri krytí rizika krádeže. V prípade, že by z rozostavaného domu ukradli stavebné mechanizmy (miešačka či stavebný výťah) alebo stavebný materiál, poisťovne sa pýtajú na  zabezpečenie vnútorného priestoru poistenej budovy a zariadenia staveniska, z ktorého boli veci odcudzené (zámky, okná, dvere). Ak sa na to zabudne a zlodeji nemuseli prekonať žiadnu zabezpečovaciu prekážku, poisťovňa môže prihliadať na tento fakt a plnenie krátiť.

 

Po štvrté: Dajte pozor, komu čo hovoríte

 

Opatrnosť je dôležitá aj pri komunikácii s osobami, ktoré do domu púšťame. Nikdy si nemôžete byť istí, či robotník alebo technik neposunú informácie o našej neprítomnosti niekomu inému.Buďte obozretní, ak o vašich plánoch hovoríte s cudzími osobami, ktoré by tieto informácie mohli zneužiť.

 

Nebezpečenstvo však nikdy nemožno vylúčiť úplne, preto je dobré, ak poisteniu, či už rozostavého domu, budovy v rekonštrukcii alebo novostavbe venujete individuálnu pozornosť. Cieľom zlodejov sa môžu stať aj väčšie objekty, ako plastové okná, či dokonca kuchynská linka, na ktorých odcudzenie by sme asi ani nepomysleli. 

Kam ďalej?

Smart riešenia sa dajú využiť aj pri klientoch v núdziNa stáž i študijný pobyt. Poistenie šité na mieru.Ľad zo strechy mi spadol priamo na čelné sklo. Kto mi zaplatí škodu?

Užívatelia: Najaktívnejší / Najlepšie hodnotení

Diskusia · 0 komentárov

Pridať komentár