02.12 / Meniny má Bibiána

Ľad zo strechy mi spadol priamo na čelné sklo. Kto mi zaplatí škodu?

Posledné týždne väčšinu Slovenska trápilo tuhé zimné počasie. Ručička teplomera pravidelne klesala pod bod mrazu a postupne pribúdalo aj množstvo snehu. To k zime predsa patrí, no najmä pri odmäku, ktorý zažívame práve tento týždeň, sa potom často stáva, že ľad a sneh sa topí a padá zo striech. Stačí kúsok smoly a zrazu máte rozbité čelné sklo, či inak poškodené auto.

Na koho sa obrátiť?

Ako majiteľ poškodeného auta máte viacero možností, ako si uplatniť škodu. Vo všeobecnosti však platí, že je lepšie, ak máte nejaký dôkaz o okolnostiach vzniku škody, prípadne zavoláte políciu, ktorá celú škodovú udalosť zdokumentuje. Čaká vás totiž konfrontácia s majiteľom budovy, ktorý by vám mal škodu uhradiť. Či už z poistky alebo z vlastného vrecka, to závisí na tom, či má poistenie zodpovednosti za škodu. "Za škodu je zodpovedný majiteľ budovy, z ktorej ľad spadol, ak nepreukáže, že za škodu je zodpovedný niekto iný. Škoda by mala byť uhradená z poistenia zodpovednosti za škodu z držby nehnuteľnosti," vysvetľuje špecialista na podnikateľské poistenie, Peter Bežo.

Pomôže aj havarijné, PZP nie

Ak sa vám nepodarí preukázať, že sneh či ľad padol z konkrétnej budovy a poškodil vám auto, zostáva vám ešte jedna možnosť, havarijné poistenie. Ak ho máte uzatvorené a je platné, poisťovňa vám bez komplikácií uhradí škodu. „V rámci havarijného poistenia ponúkame klientom ako benefit bezplatnú službu Pick Up servis, v rámci ktorej vyzdvihneme auto s poškodeným čelným sklom, vymeníme sklo a klientovi následne privezieme opravené auto. Zostáva tak úplne bez starostí,“ informuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová.

Z Povinného zmluvného poistenia sa takýto druh škody uplatniť nedá. Ak teda nemáte havarijné poistenie, musíte výmenu skla či opravu poškodení zaplatiť zo svojho. V závislosti od poškodenia sa cena pri výmene čeleného skla pohybuje na úrovni od 200 až do 1000 eur.

 

Kam ďalej?

Výsledky prieskumu: Aký je skutočný postoj Slovákov k poistným podvodom?O výbere poistenia rozhoduje cena. Tretina Slovákov ju považuje za rozhodujúci faktorPrichádza letná sezóna. Pozor na doklady, najmä pri cestovaní s deťmi

Užívatelia: Najaktívnejší / Najlepšie hodnotení

Diskusia · 0 komentárov

Pridať komentár