17.09 / Meniny má Olympia

Nepodceňujte varovné signály a čistenie DPF filtra

Od začiatku roku 2000 začali výrobcovia dieselových motorov pri navrhovaní výfukových systémov používať filtre tuhých znečisťujúcich látok. Dôvodom bolo zavedenie prísnejších európskych noriem a potreba znížiť množstvo škodlivých emisií do atmosféry.

Kvalita životného prostredia a jeho znečistenie sa v posledných rokoch začína prejavovať na našom pohodlí, preto je obyčajná výmena a dôkladné čistenie DPF filtra to najmenej, čo môžete pre seba a svoje okolie urobiť. 

Ako spustiť regeneráciu DPF filtra?

 

Filter pevných častíc na naftu je kovové puzdro (navonok podobné katalyzátoru benzínového motora) naplnené špeciálnym keramickým materiálom s celulárnou štruktúrou impregnovanou katalyzátorovou látkou podobnou matrici, ktorá je schopná zachytiť malé častice sadzí zo spalín v motore. 

ECU (riadiaca jednotka) motora neustále monitoruje priechodnosť tohto filtra tuhých znečisťujúcich látok a jeho teplotu pomocou špeciálnych senzorov. Ak je to potrebné, začína sa regenerácia, t. j. proces čistenia filtra od nahromadených nečistôt v ňom. 

Počas regenerácie môžete niekedy vidieť čierny dym vychádzajúci z výfukového potrubia automobilu. Je potrebné poznamenať, že akýkoľvek filter môže vykonať určitý počet takýchto regeneračných cyklov a zvyčajne po niekoľkých rokoch prevádzky vozidla vyžaduje výmenu. Tiež je dobré vedieť, ako spustiť regeneráciu DPF v aute.

Prečo je nutná výmena?

 

Ak je filter pevných častíc v automobile špinavý, motor sa môže zle štartovať, byť nestabilný pri voľnobežných otáčkach, nemá dostatočnú trakciu a spotrebúva palivo pri vyššej rýchlosti. Ak preto nie je možná ani ďalšia efektívna regenerácia filtra tuhých znečisťujúcich látok, mal by sa DPF filter vymeniť alebo vyčistiť.

Náklady na repasovanie sú omnoho nižšie a pod „taktovkou“ tých najlepších odborníkov z dpfpro.sk môžete touto cestou opäť zvýšiť výkon filtra až na 98 %, bez toho, aby ste kúpili nový.

(tpn/PR, foto: pexels.com)

Kam ďalej?

Čo skontrolovať v aute pred dlhou cestou na dovolenkuUžitočné doplnky pre vaše autoOchráňte interiér auta pred vodou, vlhkosťou a dažďom

Užívatelia: Najaktívnejší / Najlepšie hodnotení

Diskusia · 0 komentárov

Pridať komentár