04.08 / Meniny má Dominik(a)

Kedy potrebujú vaše brzdy servis?

Brzdy patria k najdôležitejším častiam vozidla, aspoň čo sa bezpečnosti týka. Súčasťou brzdového systému sú brzdové kotúče a brzdové platničky, ktorých výber a servis je určite dôležitý.

Základné druhy bŕzd

Brzdy sa delia na dva základné druhy - kotúčové a bubnové. Kotúčové brzdy majú špeciálne brzdové kotúče pripevnené ku kolesu a tlmič s hydraulickými piestami, ktoré pri brzdení tlačia na brzdové platničky. Pritom sa vytvára trenie, ktoré auto spomalí alebo celkom zastaví. Bubnové brzdy sa skladajú z brzdového bubna a bubnových čeľustí. Čeľuste poháňa valček, ktorý ich aj rozťahuje a tým spomaľuje, resp. zastavuje vozidlo.  

Trecie segmenty musia mať dlhú životnosť, mechanickú a tepelnú pevnosť, nízku citlivosť na vodu a nečistoty a stály súčiniteľ trenia aj pri vysokých teplotách. Na ich výrobu sa najčastejšie používajú kovové, keramické alebo organické materiály.

Kedy treba navštíviť servis?

Brzdové platničky sa časom opotrebujú a tak potrebujú výmenu. To sa dá skontrolovať aj pri pravidelnom servise. Problémom ale môžu byť aj iné časti bŕzd. Ak pri brzdení počujete hluk, môže ísť o zanesené alebo opotrebované brzdové obloženie. Riziko spočíva najmä v tom, že ak ho nedáte vymeniť, môže prísť až k poškodeniu kotúča.  V poriadku nie je ani to, keď jedna strana brzdí viac ako druhá, prípadne ak jedna nebrzdí vôbec. Nové brzdové platničky môžu problém vyriešiť.

Všímať si treba aj brzdový pedál. Spozornieť treba ak sa stláča príliš ľahko, alebo ak pociťujete pri brzdení vibrácie.  Problémom môže byť krivý kotúč, nedostatok brzdovej kvapaliny alebo vzduch či vlhkosť v brzdovom systéme. Mäkký brzdový pedál je jasným znakom úniku brzdovej kvapaliny a čo najskôr je potrebné vyhľadať servis. Zápach pri brzdení zasa môže znamenať prehriatie bŕzd alebo spojky.  Vtedy je najlepšie na vhodnom mieste zastaviť a nechať brzdy vychladnúť. 


(Tpn/PR)

Kam ďalej?

Čo skontrolovať v aute pred dlhou cestou na dovolenkuUžitočné doplnky pre vaše autoOchráňte interiér auta pred vodou, vlhkosťou a dažďom

Užívatelia: Najaktívnejší / Najlepšie hodnotení

Diskusia · 0 komentárov

Pridať komentár