04.08 / Meniny má Dominik(a)

Zlepšenie výkonu auta - ako na to?

Chcete o niečo zlepšiť výkon motora? Určite bude potrebná kombinácia viacerých úprav. Použiť môžete športové filtre a vložky filtrov, úpravu sacieho potrubia, upraviť hlavy valcov a pomôžu aj väčšie intecoolery.

Intercooler

Intercooler je medzichladič stlačeného vzduchu. Ide o zariadenie, ktoré má schladiť teplý vzduch z turbodúchadla. V chladnom vzduchu je obsah kyslíka vyšší ako v tom teplom. Viac kyslíka znamená možnosť zapáliť viac paliva čím sa zvýši výkon motora. Univerzálne intercoolery sa umiestňujú do priestoru motora, aby sa zabezpečil väčší prísun vzduchu a kyslíka. Čím rýchlejšie sa auto pohybuje, tým je jeho účinnosť vyššia. 

Umiestnený môže byť za predným nárazníkom, pri blatníku alebo nad motorom. Intercooler funguje buď na princípe chladenia vzduchom alebo vodou.  Pri chladení vzduchom sa na odvádzanie tepla zo vzduchu využívajú hliníkové lamely, pri chladení vodou sa používa chladiaca kvapalina. Športové modely vozidiel mávajú samostatný chladiaci okruh, ostatné autá využívajú chladiacu kvapalinu motora. 

Športový filter

Vymeniť filter patrí k základným vylepšeniam. Klasické filtre sú zvyčajne papierové, športové sú z bavlny alebo molitanu, teda z priepustnejších materiálov. Pointou je teda priviesť k valcom viac vzduchu, aby sa zapálilo viac paliva, ako tomu bolo aj pri intercooleroch.  Samotný športový filter má na zlepšenie výkonu iba minimálny efekt, preto by mal byť iba jednou z úprav.   

Výhodou bavlneného filtra je ale to, že má dlhšiu životnosť ako papierový. Ak je zanesený, dá sa umyť alebo vyprať a znova použiť.  Pri športových filtroch máte dve možnosti - otvorené filtre alebo kvalitné vložky filtrov. Aby bolo zvýšenie výkonu motora výraznejšie, k športovému filtru môžete pridať aj intercooler, športový výfuk, deaktivovať EGR ventilu, vymeniť turbodúchadlo za väčšie či upraviť sacie potrubie. 


(Tpn/PR)

Kam ďalej?

Čo skontrolovať v aute pred dlhou cestou na dovolenkuUžitočné doplnky pre vaše autoOchráňte interiér auta pred vodou, vlhkosťou a dažďom

Užívatelia: Najaktívnejší / Najlepšie hodnotení

Diskusia · 0 komentárov

Pridať komentár