04.08 / Meniny má Dominik(a)

Prichádza zima: Ako sa vyhnúť vode a snehu v aute?

Zimné mesiace patria z hľadiska údržby automobilu medzi motoristami k tým menej obľúbeným. Môžu za to studené ranné štarty, škrabanie námrazy zo skiel, ale sneh a voda, ktoré máme radi všade, len nie v našom aute. Existuje však pár šikovných tipov, vďaka ktorým je možné v tomto boji veľmi dobre obstáť. Na čo by ste nemali zabúdať?

Prečo je lepšie nechať auto suché?

 

Voda či sneh v aute môžu narobiť nepríjemné problémy, ktoré predstavujú nočnú moru nejedného motoristu. Po natečení do interiéru sa s veľkou pravdepodobnosťou môže objaviť zatuchnutie a nepríjemný zápach, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť až k plesniam. Ďalším faktorom je, že voda môže mať za následok hrdzavenie dôležitých konektorov. Vyústením takejto situácie býva častokrát skrat a zlyhanie funkcie niektorých snímačov a elektroniky vo vozidle.

Očistite vozidlo od snehu dôkladne

 

Dajte si záležať na tom, ako čistíte svoje auto od snehu. Okrem toho, že za nedostatočné odstránenie vám podľa aktuálneho sadzobníka Polície Slovenskej republiky hrozí pokuta v rozmedzí 30 – 50 EUR, [MOU1] pri zlom očistení sa sneh ľahko dostane aj do vášho auta. Sneh po roztopení znamená vodu a tá vám skôr či neskôr spôsobí neželané problémy. Odstraňujte sneh hlavne pri spojoch dverí, podbehov a strechy, kde hrozí najvyššie riziko spadnutia snehu do kabíny.

Keď už voda do auta prejde

 

Aj napriek dodržaniu všetkých zásad, trochu vody v aute nie je žiadnou výnimkou. Veľkým pomocníkom sú gumové rohože do auta, ktoré vniknutú vodu na podlahe spoľahlivo zadržia a nedovolia jej postupovať ďalej. Častým vstupom vody do auta je aj batožinový priestor, v ktorom ako ochrana poslúži vanička do kufra. Rohože aj vanička sú vyrobené z kvalitnej gumy a vodu tak zaručene neprepustia. Môžete si ich vybrať podľa konkrétnej značky či modelu vášho vozidla. To zaručí, že vám do interiéru presne sadnú.

Pozor na strešný nosič

 

K zime na ceste patria bezpochyby aj strešné nosiče, využívané na lyže a príslušenstvo. Vedeli ste, že ich nesprávna inštalácia tiež môže spôsobiť zatekanie do auta? Postupujte vždy podľa návodu a venujte zvýšenú pozornosť dotiahnutiu dôležitých dielov a doliehaniu dverí vozidla. Voda by vás pri zle založenom nosiči mohla veľmi nepríjemne prekvapiť napríklad po noci plnej dažďa, kedy by ste ju v horšom prípade z vozidla odstraňovali ťažko.

Zvážte aj parkovanie

 

Ideálnou možnosťou je samozrejme garáž, ktorú ale nie každý má. No aj keď v zime pravidelne parkujete von, sú určité tipy, ktoré môžu pomôcť. Snažte sa vždy nájsť miesto, ktoré môže aspoň z časti zabrániť dažďu alebo sneženiu na vaše vozidlo. Škrabanie okna môže zjednodušiť parkovanie čelným sklom smerom k domu či bytovke, ktorá vyžaruje určité teplo a sklo vám tak primrzne menej.

Nie vždy vode v aute dokážete zabrániť

 

Je mnoho ďalších spôsobov, ako si voda nájde cestu do interiéru vášho vozidla. Ak sa tak deje, pravdepodobne sa nevyhnete návšteve servisu. Voda sa do auta môže dostať cez zlé tesnenie dverí, alebo okien. Vstupnou bránou môžu byť tiež nefunkčné gumové tesnenia, alebo svetlá auta, ktoré zvyknú zatekať. Náchylné sú aj panoramatické strechy alebo strešné okná, takže ak patríte medzi ich vlastníkov, odporúčame ich stavu venovať hlavne v zime zvýšenú pozornosť.

(tpn/PR)

Kam ďalej?

Čo skontrolovať v aute pred dlhou cestou na dovolenkuUžitočné doplnky pre vaše autoOchráňte interiér auta pred vodou, vlhkosťou a dažďom

Užívatelia: Najaktívnejší / Najlepšie hodnotení

Diskusia · 0 komentárov

Pridať komentár